İletişim İçin : +90 541 550 1782 - 0 216 550 17 82 | Whatsapptan Ulaşın :0 541 550 17 82|bilgi@ikussu.com

ALANINIZDA FARK YARATMANIZI SAĞLAYACAK 5 İK TRENDİ

//ALANINIZDA FARK YARATMANIZI SAĞLAYACAK 5 İK TRENDİ

ALANINIZDA FARK YARATMANIZI SAĞLAYACAK 5 İK TRENDİ

 Belirlenmiş Olan 5 Trend İle Birlikte insan kaynakları personellerini geliştirmek, yeni stratejiler oluşturmak, iş alanında başarı sağlamanız mümkündür. Gelin bu trendleri birlikte inceleyelim;

  1. Çalışan deneyimi,
  2. Kör işe alım tekniği,
  3. Yapay zekâ etkinliği,
  4. Çalışan bağlılığı
  5. Kurumsal sağlık hizmetleri

Çalışan deneyimi; Çalışanların çalıştıkları kurum ile olan etkileşimlerine ilişkin algılarının tamamıdır. Deneyim şirketlerin başarısı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çalışan deneyiminin doğru yönetimi, çalışma performansını arttırır. Çalışma ortamlarında deneyimlerinden memnun olan çalışanlar, şirketlerine daha fazla katkı sağlarlar.

Kör işe alım tekniği; Cinsiyet, etnik köken, kültür, yaş vb. noktalarda bireyleri ayrıştıran konulara girmeden, önyargısız bir işe alım süreci geçirilerek. Adayların öz geçmişinden bütün ön yargıları ve kimlik bilgilerini kaldırma durumudur. İşe alımda ön yargılı kararlara yol açabilecek faktörler yerine insanları bilgi ve becerileri ile işe uygunluğu konusunda değerlendirme fırsatı verecektir. Böylece doğru işe doğru personel alımı yapılacaktır. Farklı kültürlerin bir arada yönetilebilmesi şirketlerin için giderek önemli hale gelecektir.

Yapay zeka etkinliği; İK süreçlerinde kullanılan yapay zeka teknolojisi %35 oranında artacak. Şirketler, şirket içi iş akışlarını iyileştirmek ve verimliliği artırmak için yapay zeka (AI) teknolojisini giderek daha fazla kullanacak. Bu sayede çalışan deneyimi gelişirken, çalışan bağlılığı artacak ve şirket kültürü gelişecek. Yapay zekanın bir uygulaması olan makine öğrenmesi; verilerin toplanması, iş başvurularının doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve karar verme noktasında daha çok kullanılacak. Bu araçlar, bir işi hızlı ve etkili bir şekilde yapmak için gereken insan gücü miktarını azaltırken, bilgiye erişim de daha hızlı olacak.

Çalışan bağlılığı; Çalışanların kendilerine değer verildiğinde işlerine, iş arkadaşlarına ve şirketlerine olan bağlılıklarının büyüdüğünü gösteriyor. Bunu farkına varan işverenler ise 2019’da, çalışanların elde tutulması, performanslarının ve üretkenliklerinin artması için “bağlılık” çalışmalarına ağırlık vermeyi planlıyor. Bağlılığını artırmak için işverenlerin önünde  eğitim ve öğretim, kariyer gelişimi, çalışanların tanınması, sağlık ve finansal konularla ilgili programlar oluşturulması bu bağlılık modellerine örnek gösterilebilir.

Kurumsal sağlık hizmetleri; Kurumsal sağlık hizmetleri, çalışanların yalnızca fiziksel sağlığına odaklanmanın ötesine giderken, sağlık programlarını geliştirme konusunda da yine teknolojiden faydalanılacak. Çalışanlara güncel ve üretken bireyler olmaları için gereken desteği sağlayarak, çalışan bağlılığını artırmaya yönelik düzenlenecek. İşletmeler, stres yönetimi atölyeleri, meditasyon odaları gibi çalışanların zihinsel rahatlamasına imkan tanıyacak ortamlar yaratılacak. 2019’da refah konusunda yapılacak çözümler, çalışanların tükenmişliğini azaltmakla birlikte, fiziksel ve zihinsel rahatlamayı da beraberinde getirecek.

Yukarıda sizler için derlediğimiz 5 Trend Hakkında detaylı bilgi almak ve kariyerinize trendler doğrultusunda bir yön vermek için bizleri aramayı unutmayın.

2019-09-25T10:47:53+00:00

Yorum Yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by