İletişim İçin : +90 541 550 1782 - 0 216 550 17 82 | Whatsapptan Ulaşın :0 541 550 17 82|bilgi@ikussu.com

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

//EĞİTİM SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

Teknoloji ilk zamanlarda sadece insanların kodladığı şekilde hareket eden ya da insanlara yardımcı olmak için ortaya çıkan bir gelişme olarak biliniyordu. Ancak teknolojinin günümüzde yapay zekâ ile birlikte insan gibi düşünen, komut verebilen bir unsur olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. 20 yıl önce akıllı telefonlar ve tabletleri düşünmek hayal unsuru olurdu ama şimdi yapay zekâ ve endüstri 4.0 olarak bilinen gelişmeler ortaya çıktı. Acaba tüm bu gelişmeler size yardımcı olmaktan ileriye gidip işinizi elinizden alabilir mi?

İnsan düşünen, düşüncelerini duygularına yansıtan ve bunları davranışları ile ortaya koyabilen bir varlıktır. İnsanı insan yapan unsur sadece düşünceleri değildir, duygusal zekâmız aslında bizim mantıksal zekâmızın üstünde bir yere sahiptir. Yani sadece düşünen bir robotun yerinizi alması çok düşük bir ihtimal gibi gözüküyor; ancak altını çizelim şu anda küçük bir ihtimal desekte bir ihtimal var…

Eğitim sektörüne baktığımızda, günümüzde öğretmenlerin tek görevi sınıfa girip ders anlatmaktan çok öteye geçmiştir. Öğrencileriyle sıcak ve samimi ilişkiler kurabilen, onları geliştiren ve vizyon katabilen iyi bir öğretmen olabilmeyi, öğretmenliğin en temel gücü olarak nitelendirebiliriz. Aslında Yapay zekanın eğitime yansımasında ihtiyacımız olan unsur öğretmenlere yardımcı olabilecek gelişmelere öncülük etmesidir.

Üretim sektöründe endüstri 4.0 olarak bilinen kavram eğitim sektöründe, eğitim 4.0 olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitim 4.0, ezbere dayalı sistemin aksine, dijital gelişmelerden faydalanan ve bireye özel eğitim ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren, deneyim ve uygulama temelli yeni eğitim sistemidir. Bu sistem öğretmenlere bir sürü fırsat sunabilecek olan bir gelişmedir.

Eğitim 4.0’ın etkisiyle eğitsel veri madenciliği ile birlikte oldukça büyük ve karmaşık veriler analiz edilebilir hale gelmektedir. Peki, eğitimde veri madenciliği, öğretmenlere ve öğrencilere ne gibi faydalar sağlıyor? Bu uygulama sayesinde öğretmenlerin ve öğrencilerin ilgilerinin, yeteneklerinin, başarılarını etkileyen unsurların detaylı analizleri yapılıp başarısızlıklara ve aksayan alanlara karşı önlemlerin alınabilmesi sağlanabilecek. Eğitimin teorik kısmını dijital ortamda kendi başına ve deneyimleyerek öğrenen bireyler, sınıfta ise proje bazlı pratik uygulamalarla öğrendiklerini gerçek deneyime dönüştürebilecek. Bunlar gibi bir çok gelişime yönelik örnekler verilebilir.

Eğitimde öğretmenler için tabi ki bir rol olacaktır; ancak gelişen yapay zeka teknolojileri ve bu teknolojilerin sağladığı verim ve kolaylıklar, öğretmenlerin çalışma tarzlarını ve günlük programlarını değiştirecek gibi duruyor.

İleride ve hatta çok yakında sizin de sıklıkla kullanacağınız bu gelişmelere ve değişimlere, hayatınızdaki önemini göz önünde bulundurarak ayak uydurmaya çalışmalı ve bilgilerinizi teknoloji alanında sürekli güncel tutmalısınız.

Kim bilir belki de yapay zeka yerinizi almak için çalışmalara başlamıştır bile şimdidenJ

 

Dilan AYHAN

İnsan Kaynakları Yöneticisi / Eğitmen

2019-11-21T14:43:46+00:00

Yorum Yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by