İletişim İçin : +90 541 550 1782 - 0 216 550 17 82 | Whatsapptan Ulaşın :0 541 550 17 82|bilgi@ikussu.com

Kanunlar Değişti Çalışan Sözleşmelerinizi Değiştirdiniz mi?

//Kanunlar Değişti Çalışan Sözleşmelerinizi Değiştirdiniz mi?

Kanunlar Değişti Çalışan Sözleşmelerinizi Değiştirdiniz mi?

İnsan Kaynakları Departmanları olarak yaptığımız her işi sorgulamamız neyi neden yaptığımızı herkese anlatabilmemiz gerekmektedir.

Yeni yetişen bir çok İK uzmanımızın kendisine verilen görevleri, nedenini sorgulamadan sadece öğrendiğini, Neden bu görevi yapıyorsun? sorusuna cevap vemekte zorlandığını görüyorum.

İnsan Kaynakları Departmanlarının yıllardan beri alışa gelmiş İK fonksiyonlarını ve uygulamaları bir kenara bırakıp her gün ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmesi ve yeniden ele alması, yorumlaması ve kurumlarına uygun halde düzenlemesi gerekmektedir.

Örneğin işe alım uzmanlarımızın neden iş ilanlarında analitik düşünme yetkinliği aradığını veya neden takım çalışmasına yatkınlık yetkinliği aradığını cevaplayabilmesi, prosedürde böyle yazıyor, yönetici öyle istiyor, şeklindeki cevaplardan sıyrılması gerekiyor.

Bordro Özlük İşleri uzmalarının yeni işe başlayanlardan neden kan grubu kartını istediğini, bunun şirkete katkısını açıklayabilmesi gerekiyor

Aynı şekilde iş sözleşmelerinin değişen çalışma hayatı, hukuk sistemi ve kanunlar doğrultusunda yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyor.

Birlikte gözden geçirelim bakalım; çalışan sözleşmelerinizde 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, 5651 Sayılı Bilişim Suçları Kanunu ve 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu ile ilgili çalışanı ve işvereni dengeli bir şekilde koruyacak düzenlemeler yapılmış mı?

Erkan Çifte
İnsan Kaynaları Üssü
erkan.cifte@ikussu.com

ikussu.com
erkancifte.com

By |2013-07-21T18:42:44+00:00Temmuz 21st, 2013|Davranışsal İK|0 Comments

Leave A Comment