İletişim İçin : +90 541 550 1782 - 0 216 550 17 82 | Whatsapptan Ulaşın :0 541 550 17 82|bilgi@ikussu.com

Kariyer Nedir ? Nasıl Başlar ?’

//Kariyer Nedir ? Nasıl Başlar ?’

Kariyer Nedir ? Nasıl Başlar ?’

Kariyer kavramını duyduğumuzda hemen hemen hepimizin aklına çok para kazandıran bir meslek, başarılarla dolu mesleki bir kariyer, birçok sektörde edinilmiş iş deneyimleri veya daha fazla saygınlık kazanma gibi alışılmış kalıplar gelir.

 

Kariyerin genel anlamına baktığımızda, kariyer belli bir iş alanında uzmanlaşmak anlamına gelmektedir. Aslına baktığımızda kariyer, yaşam içerisinde karşılaştığımız tüm unsurları içerisine alan geniş bir kavram. Bu unsurları sağlık, hayattan beklentiler, motivasyon, yönetim tarzı, deneyim, geleceğe yönelik planlar, kişisel gelişim şeklinde sıralayabiliriz. Kişinin kariyerindeki başarısını sadece mesleki açıdan değerlendirmesinin tek başına yeterli olmadığı fikrindeyim.  Mesleki kariyer, daha fazla para kazanmak veya çok daha fazla saygınlık bir bireyin kariyerinde görebileceği en büyük başarı olmamalıdır. Örneğin kişisel gelişim alanında kendinizi ortaya koyabileceğiniz bir kitap yazmak da sizi kariyerinizde hiç ummadığınız noktalara getirebilir.

Kariyer Yönetimi ise, kişinin mevcut ve bir sonraki adımının ne olacağını bilmesi, geleceğini görebilmesi ve bu gelecek için uygun hazırlıkları yapabilmesi açısından oldukça faydalı olacak bir çalışmadır. Bu çalışmanın sonucunda;

 

  • Kişisel gelişim,
  • Çalışan memnuniyetinin artırılması,
  • Çalışanların aidiyet duygularının güçlendirilmesi,
  • Performans artışı,
  • Kaynakların verimli kullanılması,
  • Organizasyon hedeflerine daha hızlı ve etkili ulaşılması sonuçları elde edilebilmektedir.

 

Kariyer planlama sürecinde bireyler, kendilerini bir bütün olarak gözden geçirmeli, eksik yönlerini, yeteneklerini, bilgi ve becerilerini sıklıkla değerlendirmelidirler. Kariyer Yönetimiyle ilgili profesyonel bir eğitim almak için eğitimlerimizi incelemeyi ve bizi aramayı unutmayın.

2019-05-28T12:01:54+00:00

Leave A Comment