MUTLULUK HORMONLARIMIZ NEREDE ÜRETİLMEKTE

//MUTLULUK HORMONLARIMIZ NEREDE ÜRETİLMEKTE

MUTLULUK HORMONLARIMIZ NEREDE ÜRETİLMEKTE

1)Dopamin (DA), vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde, dopamin reseptörlerini aktive ederek nörotransmiter olarak görev yapar. Dopamin, ayrıca, hipotalamustan da salgılanır ve kana karışarak nörohormon görevi yapar. Nörohormon olarak görevi hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılamaktır. Dopamin beyin ve vücutta çok önemli roller üstlenen bir katekolamin nörotransmitterdir. Kimyasal formülü 3,4-dihidroksifenetilamin olan bu molekül katekolamin ve fenetilamin ailesinin bir üyesidir. Beyinde ve böbreklerde üretilen L-DOPA öncül molekülünden bir karboksil grup koparılması ile sentezlenir

Eksikliğinde Ne Olur? Dopamin eksikliğinde Parkinson hastalığı, şizofreni gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Parkinson hastalığı motor becerilerin zayıflaması ve ellerin titremesi ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Orta beyinde substantia nigra adlı bölgedeki dopaminerjik nöronların ölmesi yüzünden ortaya çıkar. Levodopa ilacı ile dopaminin öncül molekülü L-DOPA hastalara verilir. Bu şekilde hastaların hayatında az da olsa bir iyileşme sağlanabilir. Ayrıca yaşlanan beyinde de dopamin reseptörlerinin azaldığı kanıtlanmıştır.

 

2)Serotonin, duygu durum ve davranış üzerinde etkili olan kimyasal bir habercidir. Yeterli miktarda salgılandığında kişinin davranışlarını ve ruh halini olumlu yönde etkiler. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin tıp dilinde 5-hidroksitriptamin (5HT) olarak bilinir. Bu hormonunun beyin tarafından yeterli miktarda üretilememesi depresyon ve anksiyete başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Serotonin eksikliğinin tedavisinde daha çok bu hormonun üretimini uyaran anti-depresan ilaçlar reçete edilir. Düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz, yoga ve meditasyon ile de doğal yollarla beynimiz tarafından salgılanan serotoninin miktarını arttırabilmemiz mümkündür.

Beynimizin merkezinde bulunan bir grup hücre L-tryptopan (L-tryptophan) adındaki bir aminoasitten serotonin üretir. Serotonin ayrıca sindirim sisteminde ve bazı deri ve kan hücrelerinde de üretilmektedir.

Bilim adamları vücudumuzun farklı yerlerinde bir düzineden fazla çeşitte serotonin alıcısı bulunduğunu tespit etmiştir. Serotonin, beyin ve vücudun başka kısımları üzerinde etki ederek çeşitli duyguların, davranışların ve işlemlerin ortaya çıkmasını sağlayan bir maddedir. Serotoninin düzenlediği bazı önemli işlevler arasında iştah, uyku, saldırganlık ve ruh hali sayılabilir.

Beyinde ve sinir sisteminin geri kalanında serotonin sinir iletici, yani sinyallerin bir sinir hücresinden diğerine taşıyan kimyasal madde olarak görev yapar. Çoğu durumda serotonin, diğer sinir ileticilerin etkilerini değiştirir. Serotonin beyin gelişimini de şekillendirir. İnsanlarda olduğu kadar bitkiler ve hayvanlarda da serotonin görülür.

 

3) Adrenalin (Epinefrin), böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından öz bölgede salgılanan bir hormondur.Doğada bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle, acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku durumunda adrenalin salgılanması artar. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Adrenalin hormonunun yarılanma ömrü iki dakikadır

 

4) Hipofiz bezinin arka bölümünde salgılanan ve yalnız kadınlarda önemli görevler üstlenen hormondur. Hopotelomustaki sinir hücrelerinde sentez eder. Bu sinirlerin uzantıları içinde hipofiz sapından geçerek arka hipofize, yani nörohipofize gelir. Oksitosin döllenmeyi kolaylaştırıcı, doğuma yardımcı, emzirmeye yardımcı gibi görevleri vardır. Primer olarak beyinde nöromodülatör görevi olan bir memeli hormonudur. Beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır.

5) Endorfinler belirli uyaranlara, özellikle de stres, korku ya da ağrıya cevap olarak üretilir. Vücudumuzun çeşitli yerlerinden (hipofiz bezi, omurilik, beynin diğer bölümleri ve sinir sistemi) köken alırlar ve esasen ağrıları bloke etmekten ve duyguyu kontrol etmekten sorumlu bölgede bulunan hücrelerdeki reseptörlerle etkileşirler.

By |2018-12-19T11:44:18+00:00Aralık 19th, 2018|Genel|0 Comments

Leave A Comment