DESS – 23 YETKİNLİK ENVANTERİ

Dünyada ve ülkemizde ilk kez İnsan Kaynakları Profesyoneli ve Psikolog Erkan Çifte tarafından, Türk tipi davranış motiflerine uygun tasarlanan “DESS – 23 YETKİNLİK ÖLÇÜM ENVANTERİ” aynı zamanda YETKİNLİK ölçümüne yönelik geliştirilmiş ilk test olma özelliğini taşımaktadır.

İK Üssü Yetkinlik Bazlı Ölçüme Dayanan Kişilik Envanteri;

 • Güçlü ve zayıf yanlarınızın farkında olmak için bireysel olarak kullanabileceğiniz
 • Kurum mülakatlarınızda adayın göremediğiniz yanlarını tespit edebilmek için,
 • Çalışanlarınızın eğitim ihtiyaçlarını doğru şekilde ve kısa yoldan belirlemek için,
 • Kurumunuzda kariyer planı yapacağınız kişilerin kapasitelerinin ve yapabileceklerinin belirlenmesinde,

Aktif olarak kullanabileceğiniz en güçlü araçtır.

NEDEN DESS-23 YETKİNLİK BAZLI KİŞİLİK ENVANTERİNİ KULLANMALISINIZ / FARKIMIZ NEDİR?

Ülkemizde şu an kullanılan kişilik envanterlerinin çoğunluğu, 1960-70′ li yıllarda geliştirilmiş, o dönemin Avrupa şartlarında ve o dönemin sosyo-kültürel beklentilerine göre şekillendirilmiş testlerden oluşmaktadır

Yetkinlikten çok duygulara odaklanan bu testlerin olumsuz yanı, Türk kültürüne entegre edilmesinin zor olması, Dominant-İz Bırakan-Sadık-Ciddi vb. gibi çok dar ana başlıklarla ifade edilmesi ve katılımcıların kendilerinin bile farkında olmadığı anlık kararlarıyla testi manipüle edebilme riskinin olmasıdır.

DESS-23 YETKİNLİK ÖLÇÜM ENVANTERİ” ile işe alınacak veya gelişimi planlanacak adayların, sıradan testlerle ölçülen genel kişilik özelliklerinin yanında, iş hayatına en sık yansıttığı 24 adet yetkinliği önceden ölçebilir, adayların öne çıkan özellikleri ile ilgili karar vermenizi kolaylaştıracak bilgiler edinebilirsiniz.

Kurum değerlendirmelerinin dışında bireysel olarak kendinizi tanıma ve gelişmesi gereken yanlarınızı net olarak görme amacıyla da bu testten yararlanabilirsiniz

Küçük bir stratejik kararla satın alacağınız DESS-23 Yetkinlik Ölçüm Envanteri sayesinde

 • İş hayatında en çok aranan 24 adet yetkinlik hakkında, gerçeğe en yakın sonuçları elde edersiniz
 • Testi doldurmak ve sonuç raporu almak son derece basittir ve tüm bu süreçler toplam 7 dakika sürer.
 • Testin “lair algoritması” sayesinde, testi manipüle etmeye meyilli adayları kolaylıkla tespit edilebilirsiniz.
 • Test sayesinde pozisyona göre ihtiyaç duyulan yetkinlik değerlendirmelerine odaklanabilir, mülakat içeriklerini buna göre oluşturabilir ve aday seçimlerinizde kolaylık sağlarsınız
 • Kariyer Havuzunu oluştururken aday belirlemede objektif seçimler yapabilirsiniz.
 • Eğitim ve Gelişim Planlarınızı hazırlarken, çalışanların eksik yetkinliklerini doğru şekilde belirleyerek verimliliklerine katkı sağlarsınız.
 • İşe alım kararlarınızı standartlaştırarak adil bir işe alım sistemi kurabilir aynı zamanda hatalı işe alım sonrası yaşanan zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçmiş olursunuz.

Ölçülen 24 yetkinlik isimlerini detaylıca görebilmek için aşağıdaki test sonuç raporunu inceleyebilirsiniz.

 

Test Sonucu rapor örneği için lütfen tıklayınız. 

 

Ücretsiz Kişilik Test Raporlarını İşe Alım süreçlerine destek olarak kullanmak isteyen kurum yetkililerinin aşağıdaki bilgi formunu doldurmaları halinde, yetkili arkadaşlarımız en kısa süre içerisinde kendilerine ulaşacak, gerekli kullanıcı ve yetki tanımlamalarını yaparak testi online kullanımınıza hazır hale getireceklerdir.

Formu doldurma konusunda sorun yaşamanız halinde bilgi@ikussu.com veya 0 541 550 17 82 – 0 216 550 17 82 numaralarından temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

NOT: Şimdilik sadece kurumsal başvurular kabul edilmekte olup sistemsel olarak sadece kurumsal uzantılı mail adresi ile başvuran kullanıcılar için tanımlama yapılabilmektedir.

 

İnsan Kaynakları ÜSSÜ

Daha Fazla Bekleme,

Yolunu Kendin Çiz!

Bize Hemen Ulaş!

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?