Değişen üretim süreçleri ve yönetim teknikleri sayesinde rekabet giderek yoğunlaşan bir kavram olmaktadır. Bu nedenle işletmelerde yönetim anlayışı farklılaşmaktadır. Genel olarak kabul gören sistemlerde insan kaynağı, işletme yönetiminin stratejik bir unsuru olarak temel alınmaktadır. İnsan faktörü öncelikle bilgiyi üretmekte, sonrasında kontrol etmekte ve bundan dolayıdır ki katma değerinin sonsuzluğuna vurgu yapılmaktadır. Bu da insan kaynaklarının stratejik önemini vurgulamaktadır. Kurumsal ve bireysel öğrenme sürecinin kalıcı bir rekabet avantajına dönüşmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışmalar insan kaynakları yönetiminin vazgeçilmezi olmaktadır. Bu bakış açısı ile yaklaştığımızda insan kaynakları sertifika programları bu alanda pek çok konuyu uygulama boyutları ile ele almaktadır.

Bu konular arasında ilk sıralarda personel yönetimi ile insan kaynakları arasındaki farklılıkların öğrenilmesi yer alıyor. İnsan kaynakları fonksiyonlarının stratejik rolünün yanında işletme yapılanmasındaki yeri de sertifika programları arasında yer alıyor. İş analizleri, seçme ve yerleştirme süreçleri, işletme yapılanmasındaki yeri, seçme ve yerleştirme süreçleri, performans yönetimi, yetkinliklere dayalı mülakatların yapılanması, iş değerlendirme ve ücret yönetimi ve tüm bunların yanında çalışma hukuku konuları içerisinde de uygulama boyutları ile sertifika programları ile ele alınmaktadır. Bu sertifika programlarında yer alanların insan kaynakları yönetim birimlerinin kurulması ve yeniden yapılandırılmasında görevler almaları mümkün olacaktır. Ancak sertifika programları seçerken çok dikkat edilmelidir. Çünkü online eğitimlerde internet ortamında kolay bir şekilde bulunabilecek bilgilerin uzaktan eğitim adı ile satıldığı bilinmektedir. Bu nedenle de oldukça ekonomik fiyatlarda bu programlar sunulabilmektedir. İnsan kaynakları alanında çalışmak istediğinizde sertifikanız var mı denilir. Bu nedenle sertifika programlarında öğrendiğiniz bilgilerle neler yapabileceğinizi uygulamalı olarak bilmeniz gereklidir. İK eğitimi veren web sitelerinde genellikle eğitmenlerinin çok başarılı olduğuna dair bilgiler bulabilirsiniz. Ancak bunlara aldanmamak gereklidir. Özellikle öğrenci görüşleri kısmını çoğu firma kendileri doldurmaktadır. Bu nedenle seçtiğiniz İK uzmanının ne kadar süredir o kurumda çalıştığını kontrol etmeniz önerilir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise bordro eğitim programı gibi eğitimlerin artık bilgisayarlar tarafından yapıldığının unutulmaması gereklidir. Bu nedenle İK nın diğer alanlarında eğitim veren eğitmenleri inceleyerek tercihler yapılması önemlidir. Özellikle tercih edeceğiniz eğitim programında daha önce eğitim alan kişilerin referans araştırmalarına çok dikkat etmelisiniz. Bunun için ikussu.com adresi üzerindeki öğrenci görüşlerini inceleyebilirsiniz. Eğitimini aldığınız kurumların iş hayatına atıldığınızda hangi alanlarda size destek olabileceğini de mutlaka araştırmanız gereklidir. Tercih edeceğiniz eğitimlerin uzun süreli olmasından kaçınmanız önerilir. Ders saatlerinin fazla gösterilmesi için slayt tarzında alanlardan eğitimcilerin okuma yaparak bilgi vermesi de söz konusu olabiliyor. Özellikle uygulamalı programlar tercih etmeniz önerilir. Çünkü birebir uygulama yaparak çok daha kaliteli bir eğitim süreci tamamlayabilirsiniz. Ayrıca eğitimlere kayıt olmadan önce eğitmenlerin özgeçmişlerini incelemekte bir artı sağlar. Normal bir üniversite eğitimin yanında İK tecrübesi olan, insan kaynakları ve psikolojisi alanlarında çalışmalar yapan eğitmenleri tercih etmeniz avantaj sağlar. Bununla birlikte diplomaları ve sertifikalarının olup olmadığını da kontrol etmeniz önemlidir. Özellikle çok farklı farklı eğitmenlerin sunduğu sertifika eğitimlerini tercih etmeyin. Birbirinden kopuk olarak gerçekleşen bu programlar kişisel gelişiminize katkı sağlasa bile uygulama alanında dezavantaj oluşturacaktır.

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?