3G ile birlikte her yanımız vızır vızır oldu.. Hızını kaybeden arka sıralara düşüyor, uyum sağlayamayan sendeliyor.. Bu hız rüzgarlarıyla savrulduğumuz ortamda birde iş arıyorsak iyice karmaşıklaşıyoruz.. Bu karmaşada bir de cvmizi hazırlıyoruz.. Oda ne?.. İşte en büyük derdimiz! Kapak yazısı namı diğer “ön yazı“.

Popüler medyada işin üzerine biraz gidip, seni beceriksiz iki kelimeyi bir araya getiremiyosun mülakatta ne yapcaksın tarzında baskıyı kurunca, afilli kelimeler seçmek edebi metinler döktürmek boynumuzun borcu oluyor..

Gözünüzü sımsıkı tekrar kapatın ve bir saniye sonra tekrar açın..işte sizi bu dertten kurtaracak bir kaç öneri geliyor..

Ön yazı YAZMAYIN.. “Ne yazacağım?” diyorsanız yazmayın.. Yazdığınızı tekrar tekrar okuyorsanız, yazmayın.. Arkadaşlarınıza defalarca okutup bir bilene göndertiyorsanız, yazmayın.. Bir şemsiye tamircisinin yazmış olduğu şiirleri W.Shakespeare’e gönderdiğinde yazarın verdiği cevabı tekrar hatırlayalım “Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.”

Günümüzde İK Uzmanları cv incelerken mecbur olmadıkça kapak yazısına bakmıyorlar. Her ne kadar günümüz İK profesyonelleri ön yazıyı işe alımda güçlü bir araç olarak görselerde uygulamada kapak yazılarının etkileyiciliğinden bahsetmek pek mümkün olmuyor.

Şüpheci bir yaklaşımla bakılırsa kapak yazısını adayın yazıp yazmadığına kadar ulaşmak mümkün olabiliyor.. Bu nedenle binbir emekle yazılan muhteşem ön yazı beklenen etkiyi yaratmayıp değerlendiricinin profesyonelliği, içinde bulunduğu iş yoğunluğu ve işe alımı biran önce sonuçlandırma baskısı altında sıkışıp kalıyor..

İnceleme sırasında iş tecrübeleriniz ve kurumlara sağladığınız/sağlayabileceğiniz katma değerler bırakın ön yazıyı, belki de eğitiminizin bile önüne geçiyor.. Etkileme savaşında ise üst sıralarda bulunuyor.

İş arayan adaylar için iyi bir ön yazıya EVET..
Fakat
“Eyvah! ne yazacağım” kaygısına HAYIR..
Endişeye mahal vermeyin.. Durun ve zamanı durdurun.. Konsantrasyonunuzu donanımınıza odaklayın..

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?