Son bir ayda çaba sarf ettiğiniz birkaç olayı düşünün, hatta mümkünse bir kağıda yazarak yada hafızanızda sıralayın listenizdeki maddeler parmaklarınızın sayısını geçti mi?

Düşünsel çabalarımızın bedensel çabalarımızın çok çok önünde olduğu bir gerçek… Başlayana kadar her iş insana yük geliyor… Sürekli bir şeyler yapmak lazım diye düşünüyoruz ama harekete geçmiyoruz…

Spora başlayacak olan erteliyor… Rejim yapmak isteyen erteliyor… Sigarayı bırakmak isteyenler erteliyor… Hobilerine zaman ayırmak isteyen erteliyor…

İşini sevmeyen sevdiği işi aramayı erteliyor…

Ertelediğimiz işlerin yerine mutlaka yenisini koyuyoruz. Hayatımız boyunca seçim yaptığımızda kaçıracağımız fırsatı düşünmekten verdiğiniz kararın ve sonuçlarının keyfini yaşamıyoruz. Çabamızın sonucuna ise nadiren dikkat ediyoruz.

Ulaşmak istediğimiz sonuca ulaşıp, sırtınızı yaslayıp keyif almıyoruz..

Özellikle bir sonuca ulaştıktan sonra soru sormalı insan kendine. “Okulumda, işimde, kendimle ilgili, ilişkilerle ilgili en son ne öğrendim ve bu konuda kendimi değiştirmeye çalıştım mı?” “Babamın yaşamından ne öğrendim” “Annemden öğrendiğim en önemli ders neydi” “Filmin kurgusu çok iyiydi bana ne katabilir?”

“Bu yazıdan ne öğrendim?”

Bir konuda çabanız yoksa ve sonuçlarla da ilgilenmeye vaktiniz yoksa anlatacak bir şeyiniz de yok demektir…

Uzm. Klinik Psikolog Erkan ÇİFTE

erkan.cifte@ikussu.com

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?